oyun skor

20 bin arıdan oluşan tek bir beyin

beehivea.jpg

New Scientist dergisinin ocak sayısında yayımlanan bir araştırmaya göre bir arı kolonisini oluşturan tüm üyelerin kovanlarını kuracakları yeni bir yer ararken tek bir beyin gibi hareket ettikleri bildirildi. 20 bin üyesi olan bir arı sitesi yeni bir yuva bulma ihtiyacı duyduğu zaman onlar potansiyel yerleri araştırıp yuvalarını nereye kuracaklarına karar veriyorlar. Kraliçenin rolü, kovan yaşamında çok önemli ancak kovanın yerinin bulunması ve kurulmasında hiçbir önemi yok.
beehivea.jpg
Kraliçe arının yerine, binlerce işçi arı yaratıcılıklarını kullanarak demokratik bir karar veriyorlar. Ohio Devlet Üniversitesi’nden Kevin Passino "Arı kümesi, bir süper organizmadır" diyor ve ekliyor:
 
 "Onlar kolektif bir karar verebilmek için bir omurgalının beynindeki nöronların kurduğu iletişime paralel bir yolla bir çeşit ‘grup belleği! kullanıyorlar. Bir arı kümesi, her arının bildiğinin toplamından daha fazlasını biliyor."
 
Baharda arı grubu kümesini oluşturan sağlıklı bir arı kolonisinin yarısı yeni bir ev bulabilmek için hazırlanıyor. Binlerce kaşif arı ağaçtaki delikler gibi potansiyel ev olabilecek yerleri araştırıyor. Arı kümeleri bunu her bahar tekrarlıyor.

0 Comments

No comments!

There are no comments yet, but you can be first to comment this article.

Leave reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *